Elektronikte dokunmayı seviyoruz

  • Ana Sayfa
  • Elektronikte dokunmayı seviyoruz
Elektronikte dokunmayı seviyoruz
Yapılan bir araştırmaya göre, dokunmatik elektronik cihazlara karşı olan ilgi her geçen gün artıyor.Abone ol

AA muhabirinin Canalys araştırma şirketinin raporundan derlediği bilgilere göre, dokunmatik ekranlı cep telefonları ve bilgisayar gibi elektronik ürünleri kullananların sayısı hızla artıyor.

Şirketin araştırmasında, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde (EMEA), test grubu olarak belirlediği 4 bin bilgisayar ve cep telefonu kullanıcısının, söz konusu cihazlara yöne Su Ayak İzi Hesaplama lik yaklaşımları belirlenmeye çalışıldı.

Buna göre tüm masaüstü bilgisayar kullanıcılarından yüzde 26'sı, dizüstü bilgisayar kullanıcılarından yüzde 32'si, kendi bilgisayarlarından ziyade, dokunmatik ekranlı bilgisayara sahip olmayı istediklerini belirtti.

Raporda, dokunmatik ekranlı ''tablet bilgisayarların'' bir kaç yıl önce piyasaya ilk çıktığında, ''pahalı ve ağır'' olmasının yanı sıra dokunmatik arayüzün özel kalem ile çalışması dolayısıyla son kullanıcılardan yeteri kadar ilgi görmediğine, ancak yeni nesil bilgisayarların, eksiklikleri kapatarak ikinci bir yükseliş trendi yakaladığına işaret edildi. Raporda, dokunmatik ekranlı cep telefonlarına olan ilginin, söz konusu bilgisayarların da ikinci yükseliş trendine girmesinde etkili olduğu vurgulandı.

Aynı araştırmada, dokunmatik ekranlı cep telefonu kullananların yüzde 40'ının, bir sonraki telefonlarının da dokunmatik olacağını söyledikleri belirtildi.

Deloitte TMT (Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon) Grubu'nun hazırladığı ve teknoloji dünyasındaki eğilimlere yer veren Deloitte 2010 Teknoloji Öngörüleri raporunda da kablosuz bağlantı özelliğine sahip Net Tablet'lerin, zengin işlev ve tasarımları ile bu yıla damgasını vuracak ürünler arasında yer alacağına işaret edildi.

Raporda, Net Tablet'lerin, mini dizüstülerden (netbook) küçük ama akıllı telefonlardan (smartphone) büyük boyutları ile yepyeni bir kategoriyi temsil ettiği de kaydedildi.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ